გარდაიცვალა ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი, მემედ აბაშიძის, იუსუფ კობალაძისა და ვერიკო ანჯაფარიძის სახელობის პრემიების ლაურეატი, ბათუმის საპატიო მოქალაქე ქალბატონი ნინო საკანდელიძე.
ქალბატონი ნინო საკანდელიძე 1955 წელს თბილისის სახელმწიფო თეატრალური ინსტიტუტის სამსახიობო ფაკულტეტის დამთავრების შემდეგ გარდაცვალებამდე სამსახიობო მოღვაწეობას ეწეოდა ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში.
ქალბატონმა ნინომ ბათუმის დრამატულ თეატრში შექმნა არაერთი საეტაპო სცენური სახე, რომელთა შორის აღსანიშნავია: ოფელია (ჰამლეტი), დეზდემონა (ოტელო), მარია (მეთორმეტე ღამე), მირანდოლინა (სასტუმროს დიასახლისი), ხათუნა (ჯარისკაცის ქვრივი), ლელა (ზვავი), ლელა (ალუდა ქეთელაური), ვარვარა (ეგორ ბულიჩოვი და სხვები), ემილი (ესპანელები), ინფანტა (სიდი), ფოფოდია (გუშინდელნი), მარიკა ჩოდრიშვილი (ხიდი), მარიამი (შენსკენ სავალი გზები), ნინელი (ექვსი შინაბერა და ერთი მამაკაცი) და მრავალი სხვა.
ქალბატონი ნინო გადაღებულია ფილმებში: ,,ზღვის შვილები“, ,,მსურველებს შეუძლიათ ჩაეწერონ“, ,,თეთრი ქვები“. იგი არერთი ლექსების კრებულის ავტორია.
ქართული თეატრალური ხელოვნების განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის ქალბატონ ნინო საკანდელიძეს მინიჭებული აქვს აჭარის დამსახურებული არტისტის (1961), საქართველოს დამსახურებული არტისტის (1976), საქართველოს სახალხო არტისტის (1987) საპატიო წოდებები. იგი მემედ აბაშიძის, იუსუფ კობალაძის და ვერიკო ანჯაფარიძის სახელობის პრემიების ლაურეატია, ქალის როლის საუკეთესო შესრულებისათვის არაერთგზის დაჯილდოებულია თეატრალური პრემიით. იგი ბათუმის საპატიო მოქალაქეა, ბათუმის დრამატული თეატრის შესასვლელთან გახსნილია ნინო საკანდელიძის სახელობის ვარსკვლავი.
ქალბატონი ნინო საკანდელიძე, გარდა შემოქმედებითი მოღვაწეობისა, აქტიურ საზოგადოებრივ საქმიანობას ეწეოდა, იგი 1967, 1969, 1987 წლების მოწვევის ბათუმის საქალაქო საბჭოს დეპუტატი იყო. დიდია ქალბატონი ნინოს ღვაწლი ახალგაზრდა შემოქმედებითი კადრების მომზადების საქმეში, წლების განმავლობაში ქალბატონი ნინო ბათუმის ხელოვნების ინსტიტუტის მეტყველების კათედრის პროფესორად მოღვაწეობდა, მინიჭებული აქვს ,,დიდასკალოსის“ წოდება.
ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრი გამოთქვამს ღრმა მწუხარებას ლეგენდარული ქართველი მსახიობის, პოეტის, პედაგოგისა და საზოგადო მოღვაწის ქალბატონი ნინო საკანდელიძის გარდაცვალების გამო და უსამძიმრებს გარდაცვლილის ოჯახს, კოლეგებს, მაყურებელს, ქართული თეატრის გულშემატკივრებს.

Batumi Drama Theater Actress Nino Sakandelidze Dies at the Age of 91
Actress of Batumi Ilia Chavchavadze State Drama Theater, People's Artist of Georgia, laureate of Memed Abashidze, Yusuf Kobaladze and Veriko Anjaparidze Prizes, Ms. Nino Sakandelidze, honorary citizen of Batumi, has died.
After graduating from the acting faculty of the Tbilisi State Theater Institute in 1955, Ms. Nino Sakandelidze worked as an actress at the Ilia Chavchavadze State Drama Theater in Batumi until her death.
Ms. Nino created a number of landmark stage images at the Batumi Drama Theater, including: Ophelia (Hamlet), Desdemona (Othello), Maria (Twelfth Night), Mirandolina (The Mistress of the Inn), Khatuna (Soldier’s Widow), Lela (Avalanche), Lela (Aluda Ketelauri), Varvara (Egor Bulichev and Others), Emily (Spaniards), Infanta (Sid), priest’s wife (People of Yesterday), Marika Chodrishvili (The Bridge), Mariam (Roads towards You), Nineli (Six Spinsters and One Man) and many others.
Ms. Sakandelidze participated in the films: “Children of the Sea”, “Those Interested Can Subscribe”, “White Stones”. She is also the author of a number of poetry collections.
For her special contribution to the development of Georgian theatrical art, Ms. Nino Sakandelidze was awarded the honorary titles of Honored Artist of Ajara (1961), Honored Artist of Georgia (1976), People's Artist of Georgia (1987).  She is a laureate of Memed Abashidze, Yusuf Kobaladze and Veriko Anjaparidze Awards, and was repeatedly awarded theatrical awards for the best performance of a female role. She is an honorary citizen of Batumi. a star named after Nino Sakandelidze is opened at the entrance of the Batumi Drama Theater.
In addition to her creative work, Ms. Nino Sakandelidze was active in public life. She was a deputy of the Batumi City Council summoned in 1967, 1969, 1987.  Ms. Nino's contribution to the upbringing of young generations of actors is enormous. For years, she had been working as a professor at the Speech Department of the Batumi Art Institute, and was awarded the title of "Didaskalos".
Batumi Ilia Chavchavadze State Drama Theater expresses its deep sorrow over the death of the legendary Georgian actress, poet, teacher and public figure Nino Sakandelidze and extends its condolences to the family, colleagues, spectators and fans of the Georgian Theater.